Šimon je jeden z největších golfových talentů. Řadí se bez pochyby mezi 5 nejúspěšnějších amatérů historie. Po vysoké škole v USA přestoupil k profesionálům a snaží se své schopnosti uplatnit v profesionálním golfu. Šimonovo cestou se inspirovalo mnoho dalších amatérů v mladém věku. Jak by své kariérní rozhodnutí zhodnotil, co by udělal jinak nebo co by poradil mladým amatérům uvažujícím o studiu v USA? To si můžete přečíst v jednom z nejobsáhlejších rozhovorů na našem webu.
Šimone, po velmi úspěšné kariéře mezi amatéry jsi zvolil studium a golf v USA. Jak bys dnes tuto volbu zhodnotil?
Volbu hodnotím pozitivně. Bez váhání bych ji zvolil znovu. Naučil jsem se jazyk, osamostatnil jsem se, zažil spoustu zážitků i sportovních úspěchů. V roce 2015, kdy jsem odešel studovat a hrát golf do Ameriky, jsem k tomu neměl příliš mnoho informací. Svůj výběr jsem tenkrát konzultoval s Markem Růžičkou, který zkušenost se sportovním stipendiem v USA měl, ale stejně byly informace dost omezené. Spíš jsem si říkal, zkusíš to a v nejhorším se za půl roku vrátíš.
Mohl bys říct nějaká pozitiva a negativa pobytu a sportovního golfu v USA?
Velice záleží na výběru školy, ale obecně jsou turnaje i tréninky organizovány školním týmem, takže hráč nemá příliš mnoho starostí s věcmi okolo a může se plně soustředit na svoji hru a studium. Školní turnaje jsou u nejlepších týmů na vysoké úrovni a přední hráči z první divize NCAA každoročně prorazí na PGA Tour. Začátkem letošního roku dokonce amatér, univerzitní student vyhrál turnaj na PGA Tour.
Co bys poradil hráčům, kteří jsou momentálně ve věku kdy si ty zvažoval studium v USA?
Cesta do Ameriky je zajímavá pro všechny, kteří chtějí skloubit vrcholový sport a vysokoškolské vzdělání. Velice důležitý je výběr univerzity. Kvalita golfového týmu, studijní úroveň vysoké školy, ale i místo kde se škola nachází, to vše hraje zásadní roli. Počasí i kultura v jednotlivých státech USA je totiž rozmanitá. Pozitivní věc pro jednoho může být negativní pro druhého. Pokud půjdete do školy, kde se dá hrát golf celý rok, například na Floridu, tak to pro jednoho hráče může být prospěšné, ale druhému to může uškodit, protože na to z Čech nebyl zvyklý a bez zimní přestávky se může přetrénovat nebo v horším případě zranit. Za mě studium v Americe nabízí nepřeberné množství možností. Těm, co zvažují studium v Americe, bych poradil dobře si rozmyslet priority jejich studia. Od toho se bude odvíjet volba školy a státu. Další doporučení je konzultovat výběr školy s někým, kdo má se studiem v Americe zkušenost. Většině hráčů bych to však vřele doporučil.
Jsi už několik let mezi profíky. Kde vidíš momentálně své silné, a naopak slabé stránky?
Za své silné stránky považuji tréninkovou píli a fyzickou kondici, kterou rozvíjím pod vedením Milana Kotrby. Za slabou stránku považuji netrpělivost. Z golfového hlediska potřebuji zlepšit přesnost při hře driverem a delšími železy, kvůli kterým jsem přes zimu měnil švih pod vedením Ondry Liesera. V tréninku už jsem s tím spokojen, teď ale zbývá ta těžší část, a to převést ten správný švih na hřiště při turnaji.
Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch mezi profíky?
Před dvěma lety jsem vyhrál turnaj na Španělské Toro Tour, v září loňského roku finále Czech Open Golf Tour na Karlštejně a letos v lednu jsem přidal druhé místo na AESGC International Pro-Am v Arabských Emirátech.
Studium sis doplnil o magisterské studium na FTVS v oboru sportovního managementu a nyní jsi v posledním ročníku trenérského studia PGAC. Jak bys zhodnotil tréninkové návyky v České republice? Co vidíš jako největší rozdíl/slabinu oproti zahraničí?
Myslím, že hráči v Americe mají větší sebevědomí, protože jsou od malička vychováváni k větší sebedůvěře. Celé sportovní prostředí se mi v Americe zdálo pozitivnější. Rozdíly studia jsem vnímal ve známkování, a tudíž i v nárocích na studenta. Studium na vysoké škole v ČR je rozdílné, protože se celý semestr učíte na jednu zkoušku, kterou buď zvládnete nebo ne. V Americe na vysoké v průběhu roku píšete testy a odevzdáváte hodnocené práce, takže máte představu, jakou známku dostanete před závěrečným testem. V Americe jsou také předměty dost často vyučovány odborníky, takže mají tendenci být víc praktické než teoretické, ale také si za to zaplatíte v podobě školného.
Kde se vidíš během následujících 5 let?
Vidím se, jak pokračuji s golfem, který mě v mládí uchvátil. Hráčsky je můj pětiletý cíl plná karta na DP World Tour. Trenérsky pak rozvíjet dovednosti ostatních a uceleným konceptem jim pomáhat se zlepšovat.
Je něco, co bys zpětně za ty roky vrcholového golfu udělal jinak? Pokud ano, co?
Byl bych daleko opatrnější, co se týká technických změn ve švihu a změn vybavení. V průběhu mé kariéry jsem často střídal vybavení nebo trenéry dříve, než jsem od nich získal reálnou zpětnou vazbu. V dnešní svižné době chceme výsledky okamžitě a já jako sportovec jsem tomu nebyl výjimkou. Změny však potřebují čas a bez dostačeného počtu opakování na tréninku a v soutěžích nelze dělat závěry. To je asi jediná věc, kterou bych změnil. Dát si víc prostoru na změny a pokud se mi něco nedaří, nedělat z toho okamžité závěry.
Šimonovi děkujeme za rozhovor a přejeme mu, aby mu jeho 5letý plán vyšel. Věříme, že tento rozhovor může pomoci několika mladým golfistům, kteří můžou Šimonovo rady využít.
Zdroj: KS
Foto: Ivan Paggio