Rudolf Nechanický je významnou osobou českého golfu. Byl nejen výborným hráčem jak mezi amatéry, tak mezi profesionály, ale i generálním sekretářem PGA C, kterým se stal v roce 2015. Právě na základě této pozice byl sestaven tento rozhovor.
Můžeš nám přiblížit svou cestu k pozici generálního sekretáře PGA of Czech Republic? Jaké kroky vedly k tomu, že si působil několik let na této pozici?
“Členem PGAC jsem se stal v roce 2011 a úspěšně jsem prošel vzdělávacím systémem v roce 2013. Byl jsem aktivním členem, hrající turnaje a účastnící se rozšiřujících seminářů. S kolegy jsme vždy vedli různé diskuze a řešili vše spojené s PGAC, a tak jsem se v roce 2015 rozhodl přihlásit do výběrového řízení na pozici generálního sekretáře a přiložit ruku k dílu.”
Co Tě původně přivedlo ke golfu a jak se vyvinula tvé vášeň pro tento sport?
“Golf hraji od útlého věku a jelikož pocházím z golfové rodiny, tak nebylo jiné cesty než golfu. V Mariánských Lázních jsme si brzy vytvořili partu vynikajících hráčů, společně cestovali po turnajích a sbírali týmové i individuální úspěchy.”
Jaké byly tvé největší výzvy a úspěchy během vašeho působení jako generální sekretář PGA of Czech Republic?
“Největší výzvou bylo hned zpočátku vytvoření a převedení sekretariátu do online podoby a nastavení priorit a procesů uvnitř organizace. Za úspěch považuji vytvoření a přijetí nového vzdělávacího systému a kariérního růstu členů, nad kterými jsme společně s kolegy Tomášem Grycem a Honzou Merglem strávili hodně času.”
Jakým způsobem se podle tebe změnila golfová profesionální scéna v České republice za posledních 10 let?
“Myslím, že se posunula jak výkonnost profesionálních hráčů, tak erudice profesionálních trenérů. Z pohledu PGAC myslím ubylo profesionálních hráčů a bohužel také množství turnajů a výše jejich Prize Money.”
Jak hodnotíš současnou situaci a budoucnost profesionálního golfu v České republice? Vidíš nějaké trendy, které by mohly ovlivnit jeho vývoj?
“V současné době máme velmi silné zastoupení na poli dámského golfu na LET a věřím, že se brzy přidají a prorazí i mužští kolegové nebo právě budoucí profesionálové, kteří aktuálně studují na univerzitách.”
Můžeš se podělit o nějaké nezapomenutelné zážitky nebo příběhy ze svého působení na pozici generálního sekretáře PGA C?
“Rád vzpomínám na období tvorby nového vzdělávacího sytému, kdy jsme se potkávali s kolegy každou středu v pražském Wine Foodu a na koleni tam ladili detaily do zavírací doby restaurace. Na druhou stranu stavění bannerů na turnajích Czech PGA Tour mi nechybí.”
Jaký máš názor na rozvoj mladých talentů v golfu? Co by se mělo udělat pro jejich podporu a rozvoj?
“Mladí hráči mají velmi dobré podmínky pro trénink skoro celoročně, minimálně v oblasti Prahy kde působím. Výkonnostní junioři mají přístup k měřícím zařízením, cestují po zahraničních turnajích, mají fitness trenéry a někdy celé týmy lidí. Občas u některých chybí ten samotný zápal a schopnost obětovat volný čas.”
Jaké byly tvé plány do budoucna po odchodu z pozice generálního sekretáře?
“Po odchodu z této pozice jsem se začal plně věnovat trénování klientů a dětí v pražských Hodkovičkách u čehož jsem vydržel do současné doby.”
Rudovi děkujeme za rozhovor a přejeme mu hodně štěstí do jeho trenérské kariéry.