AIG Womens Open 2024 – zvítězila Lydia Ko, Davidson Spilková s Melichovou neprošly cutem

LET & LPGA – AIG Womens Open, St Andrews, Skotsko
(22. – 25.8.2024, -1 hodina)

IV.kolo
Včerejší varianta na skotské léto byla jen krátké intermezzo… Takový krátký oddech před dnešním finále. Protože když skotský links, tak v těžkých podmínkách nejen začínat, ale i končit. Přeháňky přecházející v déšť, zvedající se vítr. A to hlavně po poledni, souběžně se startem těch nejlepších. Poryvy přesahující opět 50km/h. Odolnost si závěrečné flighty otestovaly i dlouhým čekáním na odpališti 5. jamky – pětiparu, který se díky větru pokoušely hráčky zasáhnout druhou ranou… A aby bylo testu učiněno zadost, poslední čtyři jamky si ty nejlepší odehrály částečně v silném dešti.

N. Korda – včera 16. jamka s autem, dnes přišla obrovské zaváhání o dvě jamky dříve. Na pětiparové 14. jamce nebyla na greenu ani třetí ranou, a po nepodařené příhře a neproměněném poměrně krátkém puttu do bogey, se v závěru turnaje srovnalo skóre na -6 pro ni, L. Ko a L. Vu…

A mezitím co L. Ko dohrávala své kolo na 18. jamce proměněným birdie a utrhla se na -7, N. Korda naopak další ránu ztratila na sedmnáctce. Závěrečnou jamku dohrála v paru a tak jediným, kdo ještě zůstal na hřišti a mohl vedoucí hráčku ohrozit, byla loňská vítězka L. Vu.

Američanka na 17. jamce putt do birdie neproměnila a zůstávala stále na -6. Protože se jí nepodařilo ubrat ránu ani na poslední jamce (naopak neproměnila krátký putt a přišla o samostatné druhé místo), zatímco se L. Ko udržovala v tempu na cvičném greenu na případné play-off, stala se novou šampionkou Novozélanďanka. Dva týdny po zisku zlaté medaile z Paříže a pár dní po vstupu do Hall of Fame LPGA.

Ukončila tak své 8leté čekání na další titul z majoru. I když mezitím vyhrála řadu dalších turnajů,  byla takový Rory McIlroy ženského golfu – obdivuhodná kariéra, která nebyla v posledních letech korunována tituly, které píšou historii. A to je po dnešku historií…

Jiyai Shin se povedlo vyhrát tento major už dvakrát (2008 ve dvaceti letech a 2012). Když v roce 2009 vstoupila na LPGA Tour měla jasnou představou, čeho by chtěla během 10 let dosáhnout. Nováček roku, vítězka finančního žebříčku, triumfy na turnajích i dalším majoru, světová jednička… toho všeho dosáhla mnohem rychleji, než plánovala a tak se rozhodla vrátit blíže ke své rodině. Momentálně hraje už jedenáctým rokem na Japan LPGA Tour a dominuje i tam. Ve svých 36 letech je tak ostřílenou hráčkou s mnoha úspěchy. Ani to a ani zkušenosti, které nabrala při svých předchozích dvou startech na Old Course, ji dnes nepomohly získat další titul. Závěrečnou devítku absolvovala se třemi bogey, což pro ni znamenalo  T2 (-5). Vedle ní dělí druhé místo i N. Korda, L. Vu a R. Yin.

Na samostatné šesté pozici (-3) je mladší ze sester Jutanurganových, Aryia.

C. Alexander – ještě v pondělí bojovala na hřišti Crail Golfing Society ve finální kvalifikaci o to, aby se vůbec mezi 144  hráček startujících na letošním majoru dostala. Po dnešku, a hlavně po celém svém účinkování v turnaji, má jistotu už rok předem – T7 (-2) znamená umístění v TOP10 a automatický start na Royal Porthcawl v roce 2025 ve Walesu. Stejná příčka patří i Korejce A. Iwai a Japonce M. Saigo.

L. Woad – světová amatérská jednička potvrdila svoji momentální převahu a s odstupem 4 ran ovládla pořadí amatérek. Je to pro ni skvělý rok: zvítězila na letošním Amateur Championship v Augustě, o dva týdny později při svém premiérovém startu na majoru (Chevron Championship) nejen prošla cutem, ale uhrála T23, v červnu ovládla amatérský žebříček a dnes vystoupala až na T10 (-1) a získala Smyth Salver Trophy pro nejlepší amatérku na Women´s Open. Do velké stíhací jízdy se ráno pustila J. Lopez Ramirez, která se díky 6 birdie přiblížila L. Woad na rozdíl jediné rány. Vše co až do 13. jamky nahrála, ale rozpustila v nepodařeném závěru, kdy vršila jedno bogey za druhým. Přesto dnešní kolo v červených číslech a pozici druhé nejlepší amatérky v turnaji, brala jako další bonus. Tím prvním pro ni bylo udržení 100% úspěšnosti, co se týká cutu na majoru. Vedle L. Woad na T10 skončily i J. Im, P. Annanarukarn, L. Grant, N. Koerstz Madsen, A. Yin a také A. Pano. Tahle čerstvě dvacetiletá Američanka si umí nadělovat dárky – loni si vybojovala ke svým 19. narozeninám premiérové vítězství na LPGA Tour na ISPS Handa World Invitational, letos jen pár dní po svých dvacetinách si rozbalila další v podobě jisté účasti v příštím ročníku Women´s Open

Výsledky

Sestřih finálového kola

 

Jiyai Shin -foto Tristan Jones
Jiyai Shin

III. kolo
Včerejší cut poslal do závěrečných bojů 82 hráček, když se jeho hranice zastavila přesně na čtyřech ranách nad par. První ranní flight tak v sobotu vyrazil na hřiště pět minut před půl osmou a poslední duo nejvýše umístěných hráček se postavilo na odpaliště první jamky až půl hodiny po druhé hodině odpoledne.

Zatímco The Open se na Old Course za celou svoji historii hrál už 30x, Women´s Open hostí teprve potřetí… Není proto divu, že většina hráček při rozhovorech v průběhu celého týdne zmiňovala, že už jen hrát Old Course je jako za odměnu. A dnes se těm, které prošly cutem odvděčilo i dopoledním počasím. Stoupat pořadím tak začaly především hráčky ze spodních příček, které tuto výhodu stoprocentně využily. Proto nebylo divu, že se už v průběhu dopoledne několikrát zachvěl rekord hřiště zahraný v St. Andrews na Women´s Open. Doposud rekordních 66 ran vyrovnaly hned dvě hráčky – A. Valenzuela a E. Henseleit. Ta Henseleit, která před dvěma týdny vyhrála olympijské stříbro, minulý týden si druhou příčku zopakovala na Scottish Open a která tady v St. Andrews zahájila 77 ranami. Jakoby z ní spadla tíha včerejšího boje o cut. Dnešních sedm birdie a jediné bogey znamenalo posun přímo na T10 (-2). Druhou hráčkou, která vyrovnala rekordních 66 byla A. Valenzuela. I Švýcarka prošla včera přesně na hranici cutu, jen její cesta do TOP 10 vedla přes čistou kartu s šesti birdie. V jejich podání moving day opravdu hodný svého názvu. Na stejné příčce je po dnešku mezi jinými i Ch. Hull. Včera třetí, ale po dnešních 75 ranách propad pořadím. Až příliš mnoho netrefených ran z týčka i neproměněných puttů.

V součtu o ránu lépe znamená T6 (-3). Kromě včera čtvrté Číňanky R. Yin, tuto příčku obsadily hráčky, které dnes pořadím stoupaly – J. Im, A. Pano a J. Thitikul.

T4 (-4) patří olympijské šampionce L. Ko a Jenny Shin.

Na samostatné třetí příčce (-5) přenocuje N. Korda. Stejně jako Ch. Hull přinesla dnes do scoring zony 75 ran a na její poměry hodně divokou kartu, do které zapsala 5 bogey, jeden double po nezachráněném autu a 4 birdie. „I přes double na 16. jamce a bogey hned následně na Road Hole, jsem nakonec zakončila dnešek birdie na osmnáctce. A to je to hlavní, co si chci odnést do zítřejšího kola. Čeká nás náročný den, znovu se zvedne vítr, možná znovu přijde i déšť. Budu to brát ránu po ráně, hrála jsem první dvě kola dobře a k tomu se chci vrátit.“

Druhé místo (-6) i po včerejšku patří L. Vu, které se i díky birdie na 18. jamce podařilo udržet i dnes v červených číslech.

Do posledního kola bude nastupovat jako vedoucí hráčka Jiyai Shin (-7).

Leaderboard

 

Nelly Korda - foto Tristan Jones LET
Nelly Korda –

II.kolo
Zatímco včera se vítr v průběhu celého dne pohyboval kola 40-50 km/h a v nejsilnějších poryvech dosahoval cca 63 km/h, dnes už bylo počasí přece jen přívětivější. I díky tomu poté, co kolem půl deváté přestalo pršet a vítr se ustálil na 25-35 km/h, mnoho hráček s ranními startovními časy spustilo doslova ohňostroj birdie.

Patřila mezi ně i Australanka S. Kyriacou, která si zřejmě vzpomněla na svůj boj o cut před třemi lety v Carnoustie, kdy zahrála devítku za 30 a prošla do víkendových kol. Podobný výkon potřebovala po včerejších +4 i tentokrát. Díky pěti birdie to dnes byla devítka za 31 ran, která byla základem pro výsledné čtyři pod v páteční skórkartě a postup leaderboardem o 58 míst až na T21 (E). Ani to ji ale nestačilo, aby se stala skokankou kola, protože na stejnou příčku se posunem o 97 míst katapultovala Američanka C. Inglis, jejichž 66 ran bylo kolem dne.

Sérii tří po sobě jdoucích birdie na 14.-16. jamce po ránu předvedla Thajka P. Tavatanakit  a na chvíli ji díky nim patřilo i průběžné vedení v turnaji. Nakonec se ale ani jí nevyhnuly chyby a tak se připojila k početné skupině hráček na T11 (-2).

Podobně výborný úvod předvedla i A. Buhai. Ta svých 31 ran poskládala z dvou eaglů a jednoho birdie. I když druhá polovina už tak oslnivá nebyla, dnešních 69 ran ji vystřelilo až na T5 (-3). Na stejnou pozici se vypracovala i její krajanka C. Alexander a prozatím zúročuje svoji účast přes postup z pondělní kvalifikace na maximum. Kromě dvou Jihoafričanek je na stejném výsledku L. Ko, P. Chien a M. Saigo a jako nejlepší amatérka Švédka L. Rydqvist.

Samostatnou čtvrtou pozici drží R. Yin (-4).

Hvězdné trio Hull-Korda-Vu dnes startovalo z desáté jamky a rozehrávalo se o něco pomaleji. Angličanka navíc hned na úvodních jamkách dvakrát neproměnila krátký put do paru, začala rány připisovat a propadat pořadím. Příliš se nedařilo ani Vu, a tak jediná, které se dařilo držet krok s dopoledne skórujícími hráčkami, byla N. Korda, která proměnila biridie šance na 17. a 18. jamce a jako jediná z nich zahrála úvodní devítku v červených číslech. Postupně ale nastartovalo celé trio a zatímco soupeřky zpomalily, domácí favoritka i obě Američanky přidávaly. Když všechny tři svorně zakončily 9. jamku (drajvovatelný čtyřpar) birdie, svítila na vrcholu leaderboardu stejná tři jména jako včera, jen se mírně zpřeházelo pořadí. Na T2 (-5) je tentokrát Ch. Hull a L. Vu a na prvním místě vstoupí do závěrečných kol N. Korda (-8).

Češky si o víkendu Old Course nezahrají. Lepší výchozí pozici měla po včerejšku K. Davidson Spilková, a pokud jste po ránu kontrolovali leaderboard, na kterém u jejího jména svítila birdie na první i druhé jamce, možná byste si na postup i vsadili. I když ještě jednu ránu upsala na pětiparové pětce, začaly se kupit i netrefené greeny, které ne vždy zachránila jednoputtem. Naopak několikrát potřebovala k dohrání trojputt a bogey ji tak začala vytlačovat ze zóny bezpečného projití cutem dolů pořadím. Ve výsledku z toho bylo 77 ran, což v součtu se čtvrtečním kolem znamenalo T123 (+9).

Druhá z českých zástupkyň, J. Melichová měla před sebou téměř neřešitelný úkol. Po včerejší ztrátě by musela dnes přinést kolo dne. To se nakonec nestalo a ve výsledkové listině bude u jejího jména T128 (+10). Jejích dnešních 73 ran (+1) bylo solidním rozloučením, které málem ozdobila závěrečným birdie před ikonickou klubovnou. Ostatně solidní hru předváděla už od své včerejší druhé devítky, kterou rovněž zahrála pouze jednu nad. Její „volný víkend“ jde tak jednoznačně na vrub včerejších prvních devíti jamek. Jak sama připustila, úvod, kdy po třech jamkách byla +5, byl směsicí nervozity a pomalejší adaptace na čtvrteční větrné podmínky. Než chytila tempo, nasbírala další tři bogey a +8 hned po úvodní devítce už nezvládla zvrátit: „Každý takový start je pro mě obrovskou zkušeností. Ještě se na takhle velkých turnajích trochu hledám, ale udělám všechno pro to, abych atmosféru na Women´s Open příští rok zažila znovu!“

Dnes proběhlo ještě jedno loučení. Catriona Matthew – vítězka Women´s Open z roku 2009, skotská legenda s úctyhodnou kariérou a také prozatím jediná Skotka, která kdy vyhrála jakýkoliv major, už před turnajem oznámila, že ač by jí její status zajistil starty i v dalších ročnících, tento, v St. Andrews bude její poslední. Kde jinde se loučit než tady v kolébce golfu: „Svým způsobem je to směs jakési úlevy, když vím, že je to můj poslední, ale taky vím, že mi bude trochu smutno, až nebudu součástí toho velkého kolotoče. S každým  rokem jsou tyto turnaje lepší a lepší. Ale uvědomuji si, že v 55 letech už nejsem tak konkurenceschopná, jak bych chtěla být. Jednoduše všechno jednou končí.“

Matthew se rozloučila koly za 77 a 74. Cut ji utekl o tři rány a v soutěžním kole se tedy po proslulém Swilcan Bridge prošla naposledy už dnes. Před objektivy desítek fotografů ovšem zakončila stylově – druhou ránu posadila na 2 metry od jamky a putt do birdie proměnila.

Leaderboard

Sestřih 2. kola

 

Charley Hull - foto Tristan Jones
Charley Hull

Čtvrtek – 1. kolo
Domácí hvězda Ch. Hull, světová jednička N. Korda a obhájkyně titulu z loňského roku Lilia Vu. Hráčky, které si společně prošly hřiště už v tréninkových kolech a které svedlo dohromady i složení flightů pro první dvě kola turnaje. Flight, který dnes doprovázelo jednoznačně nejvíce diváků. A není divu, jejich hra bavila, a ač každá z nich neproměnila některé příležitosti ke skórování, všechny tři i tak opanovaly vršek leaderboardu.

Ch. Hull a N. Korda až do deváté jamky kopírovaly shodné skóre jamku po jamce a obě byly na průběžném výsledku -1. Na druhé devítce Angličanka potvrdila, že zraněné rameno už ji v její hře nelimituje, i když aktuální chladnější počasí mu dle jejích slov úplně nesvědčí. Přidala další čtyři birdie a do druhého kola bude k radosti domácího publika nastupovat jako vedoucí hráčka: 67 ran (-5).

Jen o jednu ránu méně ubrala N. Korda a vstoupí proto do pátečního dne z T2 (-4) stejně jako teprve 21letá Číňanka R. Yin, která už v dopoledních hodinách na Old Course předvedla, že její 6. místo ve světovém žebříčku nemusí být konečné. Jejích 68 ran je mixem 7 birdies a 3 bogey, poté co si neodpustila dva trojputty a netrefený green na tříparové osmičce.

Jen o jednu ránu méně ubrala N. Korda a vstoupí proto do pátečního dne z T2 (-4) stejně jako teprve 21letá Číňanka R. Yin, která už v dopoledních hodinách na Old Course předvedla, že její 6. místo ve světovém žebříčku nemusí být konečné. Jejích 68 ran je mixem 7 birdies a 3 bogey, poté co si neodpustila dva trojputty a netrefený green na tříparové osmičce.

Skvěle si prozatím vede při své obhajobě loňského vítězství poslední z hvězdného flightu – Lilia Vu. Ta k první devítce za 33 ran přidala druhou v paru a zařadila se do šestičlenné skupiny hráček na T4 (-3). Vedle další Američanky A. Lee jsou v ní dvě Korejky (M. H. Lee a J. Shin), P. Tavatanakit z Thajska a nejlepší z Japonek M. Saigo.

Samostatná desátá příčka patří H. J. Kim (-2).

Na T11 (-1) je po dnešku 5 hráček. Mezi nimi mimo jiné Georgia Hall a Lydia Ko. Ty tu v roce 2013 ještě před přestupem k profesionálnímu golfu shodně vyhrály Smyth Salver Trophy pro nejlepší amatérku Women´s Open. Pro tehdy 16letou L. Ko to znamenalo nastartování hvězdné kariéry, díky které se před pár týdny, v pouhých 27 letech stala prozatím nejmladší členkou „LPGA Hall of fame“. Georga Hall má sice Hall prozatím jen díky svému jménu, ale zato se může pyšnit titulem řádu britského impéria MBE, který převzala po svém triumfu na Women´s Open 2018.

A to jsou mety, které mohou mít před sebou i současné amatérské hráčky, kterých je letos ve startovním poli celkem 5. Největší pozornost mezi nimi se upíná k aktuální světové amatérské jedničce a vítězce letošního Amatérského mistrovství z legendární Augusty – Lottie Woad (Anglie). Společně s E. Anacona (Argentina) a světovou amatérskou dvojkou J. Lopez Ramirez (Španělsko) dělí shodně T18 (E) a šanci udržet postupové pozice.

Z těch, jež postoupily z pondělní kvalifikace, drží největší naději na projití cutem Jihoafričanka C. Alexander T33 (+1) a to díky skvělému závěru kola eagle-par-birdie-par-birdie.

České hráčky dnes na hřiště vyrazily až v posledních dvou startovních časech. Obě zahajovaly shodně na desáté jamce a obě na ní zapsaly první bogey. Zatímco K. Spilková dokázala poté hru udržet v limitech, které jí stále drží poměrně blízko předpokládané hranice cutu a do klubovny donesla výsledek, který ji momentálně řadí na T79 (+4), J. Melichová zkrotila hřiště až po nepovedené úvodní devítce. Jejích 81 ran ji řadí na T140 (+9).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

 

Klara Davidson Spilková a Dean Davidson - foto Tristan Jones LET
Klara Davidson Spilková a Sean Davidson

Klára Davidson:
Hrát dámské The Open v St. Andrews je nejen svátek, ale i čest
Byl-li pro Kláru Davidson Spilkovou olympijský turnaj prvním vrcholem letošní sezony, tím druhým je bezesporu dámské The Open, hrané v kolébce golfu v St. Andrews. Na poslední major sezony AIG Women’s Open se hráčka kvalifikovala postavením v žebříčku Ladies European Tour v loňském roce. Na ikonickém hřišti Old Course si tento prestižní turnaj zahraje ve své dlouhé profesionální kariéře již podruhé. Do turnaje nastoupí i přes zdravotní patálie s pravou kyčlí, které ji trápí již od červencového turnaje v Nizozemsku.

Je to právě problém s kyčlí, který stál za mým odstoupením v Holandsku a ve Skotsku. Již od července se snažím udělat vše pro to, abych mohla v St. Andrews hrát. Cvičím a každý den absolvuji zdravotní a fyzio léčbu, vč. ledování. Cítím se teď mnohem lépe, ale je pravda, že zdejší studené počasí a déšť plnému zotavení příliš nepomáhají. Je poměrně zima a často prší. Dnes to bylo přímo aprílové počasí – chvíli prší, pak vysvitne slunce. Na cvičné kolo jsme ale měli poměrně štěstí a hodně práce je teď na Seanovi, který je zde vůbec poprvé. Musí se hřiště naučit a připravit pro nás správnou strategii, zvláště pak na druhé devítce. Přiletěl za mnou i můj mentální kouč Petr Jan Řehák a jeho pomoc bude právě zde velmi důležitá,“ svěřila se těsně před turnajem hráčka.

Sama Davidson Spilková však není na hřišti poprvé. Svůj debut si zde odbyla v roce 2013 na svém vůbec prvním turnaji The Open v kariéře. Letos tu ovšem nebude jedinou českou zástupkyní. Do startovního pole totiž proklouzla i vítězka červencového Dutch Ladies Open Jana Melichová.

Na stejném hřišti si skutečně zahrají i nejlepší světové hráčky, mezi kterými nebude chybět další česky hovořící golfistka Nelly Korda, čerstvá olympijská vítězka Novozélanďanka Lydia Ko, Američanka Lexi Thompson nebo domácí Charley Hull.

„Moje první The Open se konalo právě zde, na Old Course, což je opravdu kouzelné hřiště, takový velký splněný sen. Měly jsme i to štěstí, že jsme si dnes zahrály jedno z tréninkových kol společně s Janou [Melichovou], a hodně jsme si to užily. Pro nás pro všechny je už jen ta možnost tady hrát obrovský zážitek a zároveň pocta. Navíc vedle těch největších světových hvězd. Málokterý turnaj se tomuto může vůbec rovnat. Je to jako být součástí velmi dlouhé a bohaté historie,“ popsala své pocity ze St. Andrews profesionálka.

Na stejném hřišti si skutečně zahrají i nejlepší světové hráčky, mezi kterými nebude chybět další česky hovořící golfistka Nelly Korda, čerstvá olympijská vítězka Novozélanďanka Lydia Ko, Američanka Lexi Thompson nebo domácí Charley Hull.

„Je to pro nás svátek a moc se na turnaj těším. Nejen na první týčko a poslední green, které jsou opravdu speciální, ale udělám vše pro to, abych zde odehrála všechna čtyři soutěžní kola,“ vzkázala přímo z hřiště golfistka.

 

Jana Melichová a Jiří Nemeček - foto TRistan Jones LET
Jana Melichová a Jiří Němeček

Jana Melichová,
spolu se svým trenérem Jiřím Němečkem, přijela přímo ze Scottish Open na Dundonald Links, kde ses oustředila právě na přípravu na tento prestižní major.
„Hřiště tady na St Andrews je pro mne doslova a do písmene neuvěřitelné, dýchá tady na vás opravdu to, co golf je, lidé jsou tady hrozně milí,“ sděluje z místa Melichová „Je to úplně jiná atmosféra než Dundonald Links, které jsme hráli minulý týden, ten je už moderně upravený, kdežto St Andrews je klasický nefalšovaný links. Tím, že je toto hřiště tak staré, tak není ani dlouhé. Dokonce tady jsou jen jedny odpaliště, není žádné klasické rozdělení odpališť (dámy, pány, profesionály) jak jsme zvyklí.
„Předchozí turnaj Scottish Women Open  jsme s Jirkou brali hlavně jako přípravu na major tady na St Andrews. Přeci jen je to major a já mám hroznou radost, že i tento rok se mi na něj podařilo kvalifikovat. A to i proto, že je to St Andrews a to je pro mne prostě snové hřiště. Tolik jsme se s Jirkou těšili, že už v neděli jsme si zahráli první devítku. V pondělí hned potom celých 18 jamek a dnes druhou devítku. Snažíme se připravit co důkladněji,“ řekla česká profesionálka.

Hrají se 4 kola  se na Old Course St Andrew s parem 72 a délkou 6.229 metrů.

Výše odměn je 9 milionů dolarů, Loni zvítězila Američanka Lilia Vu. Hraje se také o nominace do týmů USA a Evropy Solheim Cupu.

Turnaj AIG Women’s Open se hraje od čtvrtka 22. do neděle 25. srpna 2024 na hřišti Old Course ve skotském St. Andrews. Klára Davidson Spilková odstartuje do prvního kola z odpaliště desáté jamky ve 14:05 místního času. Ve skupině má Američanku Auston Kim a Japonku Momoko Osato. Jana Melichová se na hřiště vydá ze stejného odpaliště jen o 11 minut později, ve 14:16, společně se Španělkou Martou Martín, která letos vyhrála turnaj v Berouně, a s Irkou Lauren Walsh.

Leaderboard

Zdroj: Golf.cz

Foto: Golf.cz