(Praha 29. dubna 2025) Skvělého výsledku dosáhla na italském hřišti Ambrosiano česká profesionálka Klára Davidson Spilková. Nejenže se netradičně s jinou hráčkou podělila o vítězství, ale právě společně se Slovinkou Piou Babnik si po dvoukolové kvalifikaci uhrála pozvánku na květnové US Women’s Open. Toto americké mezinárodní mistrovství se odehraje přesně za měsíc na severovýchodě USA ve Wisconsinu.
„Jsem nadšená, vděčná a šťastná, ale dobrý pocit jsme měla už ve chvíli, kdy jsme do Itálie jeli. A to tušení se potvrdilo dnes na hřišti. Bylo to náročné. Přece jenom odehrát v jednom kuse 36 jamek není jednoduché. Naštěstí se mi celý den podařilo zůstat na pozitivní vlně a mám z toho všeho a ze své hry obrovskou radost. Těžko se to slovy vyjadřuje. Dámské US Open je jeden z majorů, který jsem si moc přála znova zahrát. Je také, a myslím to v dobrém, ze všech ženských majorů nejtěžší a úplně jiný, než na jaké jsme v Evropě zvyklé. Moc se na něj těším.“
Davidson Spilková tak bude druhou hráčkou s českou národností, která si americký šampionát zahraje podruhé (poprvé se na turnaj kvalifikovala v roce 2018). Před ní se to v letech 2005 a 2007 podařilo Janě Peterkové. Druhou Češkou v letošním startovním poli bude také vítězka série U.S. Mid-Amateurs, amatérka Hana Ryšková.
„Na Erin Hills [kde se bude US Open konat] jsem již koukala před několika týdny. Je to inland links, tedy typ hřiště, který mám velmi ráda a mohl by mé hře sedět. Podle všech, kdo si už na Erin Hills zahráli, je prý naprosto úžasné. Vítězství v kvalifikaci také pravděpodobně změní moje plány, ale o tom se ještě s týmem musíme poradit. Také pevně věřím, že mě na major v roli caddieho doprovodí manžel Sean, a nebude pravděpodobně jediný, kdo se se mnou do USA vydá. Oba se se Seanem těšíme, že zase potkáme spoustu kamarádek z LPGA, a věříme, že návrat do Ameriky bude po dvou letech moc fajn. Navíc je skvělé, že na turnaji budeme s Hankou Ryškovou z Česka dvě. Bude to pro nás pro všechny jeden velký splněný sen.“
Již osmdesátý ročník US Women’s Open (koná se od roku 1946) se odehraje na hřišti Erin Hills od 29. května do 1. června 2025 v městečku Erin nedaleko Milwaukee. Mužský americký šampionát se na tomto hřišti konal naposledy v roce 2017, kdy se jeho vítězem stal Brooks Koepka. Dámský major se na Erin Hills odehraje vůbec poprvé v historii.
Nejbližší turnajový kalendář Kláry Davidson Spilkové:
9.–11. 5. 2025 Aramco Korea Championship, Soul, Jižní Korea
22.–24. 5. 2025 Jabra Ladies Open, Évian-les-Bains, Francie
- 5.–1. 6. 2025 80. US Women’s Open, Erin, Wisconsin, USA
5.–8. 6. 2025 Tenerife Women’s Open, Kanárské ostrovy, Španělsko
Foto: Archiv Kláry Davidson Spilkové
Zdroj: KDS Media Team